Sıradışı Fotoğraf Çekmek İsteyenlere Tavsiyeler

Fotoğrafçılık Sırları

Ortalama bir günde, bir tarladaki yabani çiçeklerin yanında ya da bir bahçedeki patikada yürürken, topraktan büyüyen bu çiçeklere tepeden bakıyor olursunuz, değil mi? Çiçeklerin fotoğrafını ayakta dururken, her zaman olduğu gibi onlara tepeden bakarken çektiğiniz takdirde çiçek çekimlerinizin fazlasıyla… ortalama olmasının gerekçesi de budur. Cidden görsel açıdan ilgi çekici çiçek çekimleri yapmak isterseniz, onları her gün görmediğimiz bir açıdan çekmelisiniz. Bu da genellikle tepeden çekmek yerine aşağı inerek onların seviyesinden çekim yapmak anlamına gelir. Bu da profesyonellerin rutin biçimde yaptığı ancak amatörlerin atladığı şeylerden biridir. Evet, güzel birkaç çiçek fotoğrafı çekecekseniz ellerinizi (ya da en azından dizlerinizi) kirletmeye razı olmalısınız Yukarıdaki çekimler aradaki farkı gösteriyor: tepeden çekilmiş çiçek fotoğrafları, yandan (bir dizimin üzerine çökerek) çekilmiş fotoğraflar yer alıyor.

Çiçekleri Tepeden Çekmeyin

Tipik olmayan bir açının yarattığı farkları görebilirsiniz. Bu yüzden, harika çiçek çekimleri yapmak için öncelikle Çiçekleri Tepeden Çekmeyin. Sadece çiçekleri değil boyut olarak normal yaşamda bizden daha aşağıda bulunan diğer nesneler içinde bu kural geçerlidir. Bakış açını çekim açınız olursa sıradan bir iş çıkartmakta çok çaba sarf etmenize gerek kalmaz. Aynı şekilde boyut olarak sizden daha yüksek veya büyük objelerin fotoğrafını çekerken de bulunduğunuz açıdan çekerseniz aynı şekilde sıradan işler uzmanı olmaya devam edersiniz. Eğer bilinçli bir tercih içinde değilseniz çoğu zaman sıra dışı işler için sıra dışı pozisyonlarda fotoğraf çekmeye çalışın. Bu fotoğrafçılık sırrını ciddiye alırsanız çektiğiniz fotoğrafların  sonuçlarına sizde inanamayacaksınız..

Bu arada, hazır eğilmişken gerçekten alçaklara (çiçek seviyesinin de altına) inmeyi ve pek seyrek görebileceğiniz ilginç bir açı için çiçeği alttan çekmeyi de deneyebilirsiniz!

Başarılı fotoğraflar için çok çalışın

Özelikle fotoğraf çekmeye yeni başlayan veya kendini geliştirmek isteyen arkadaşlar mutlaka doğru ve başarılı fotoğraf çekmek için biraz zaman harcasın. Hepimiz doğanın renkli  mis kokulu çiçek fotoğraflarını çekmek isteriz ama çiçek fotoğrafı çekerken nelere dikkat edilmeli diye bir soruyu pek sormayız araştırmayız. Bu sadece çiçek fotoğrafı çekmek için değil her çeşit fotoğraf çekiminde bu araştırma yapılmalı. Siz işin profesyoneli olmayabilirsiniz ama sıra dışı fotoğraf çekimlerini her gördüğünüzde  veya national geographic fotoğraf çekmenin sırları nedir diye araştırdığınızda karşınıza ilk çıkacak sır en pahalı, en yeni, reklamı en fazla yapılan fotoğraf makinesi veya ekipmanı çıkmayacaktır bundan emin olunuz.

Ustaları taklit edin

İyi fotoğrafın sırları ustaların tavsiyelerini öğrenmek ve onlar gibi başarılı fotoğraflar çekmek için bol bol egzersiz yapmaktır. Ustaları taklit etmekten çekinmeyin. Bu taklit sadece eğitim amaçlı olup kendinizi geliştirmenizde katkı sağlayacaktır. Fotoğraf çekiminin püf noktaları belki klasik olacaktır ama bakmakla görmek arasındaki farkı kavramaktır aslında. Hayata vizörden bakmayı becermelisiniz. Vizörden bakmak bir anahtar deliğinden bir odaya bakmak gibi bir şeydir. Vizör dünyaya açılan küçük bir penceredir aslında. Siz o küçük pencereyi nasıl doldurursanız dünya sizin için o dur. Hayatta fotoğraf dahil hiç bir şeyi sıradan yapmayın. Tutkunuz fotoğraf ise tekniği araştırın, ustaların tecrübelerini öğrenin ve en önemlisi müsabakaya çıkmadan önce günlerce antrenman yapan sporcu gibi sizde en iyi fotoğrafınızı çekmeden önce bol bol antrenman yapın.

İlginizi çekecek konular

Pratik Fotoğraf Çekim Teknikleri

admin

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Only registered users can comment.