Pariste Bir Türkün Başarı Hikayesi

gökşin sipahioğlu

gökşin sipahioğlu

Gökşin Sipahioğlu

1926 İzmir – 2011 Paris

 Legion D Honneur Nişanıyla Ödüllendirilen Gururumuz 

Gökşin Sipahioğlu 28 Aralık 1926 yılında İzmir de dünya ya geldi, İstanbul da Saint Joseph Fransız Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesin de gazetecilik eğitimi aldı. Kadıköy Spor Kulübünün hem kurucusu hem oyuncusu oldu. Bu kulüp daha sonraları Efes Pilsen basketbol takımı olarak anılmaya başlanmıştır. Gazetecilik kariyerine İstanbul Ekspress gazetesinde spor muhabiri olarak başladı. Başarılı ve dikkat çeken yazıları onu çalıştığı gazetede kısa sürede yazı işleri müdürlüğüne götürdü.

gökşin sipahioğlu

gökşin sipahioğlu

1955 te (Selanik te Atatürk ün doğduğu evi bombaladılar) haberinden dolayı 6 – 7 Eylül olaylarını planladı diye suçlandı. 1956 yılında İsrail-Mısır savaşında yaralı askerlerin yer aldığı fotoğrafları çok ses getirdi. 1957 de mesleki kariyerini Yeni Gazete yi çıkararak sürdürdü. Bu gazete de Aziz Nesin, Çetin Altan gibi pek çok aydın ilk yazılarını yazdı.

gökşin sipahioğlu sipa press

gökşin sipahioğlu sipa press

Profesyonel Meslek Hayatı

Meslek hayatının bir bölümünde Vatan gazetesinde yayın yönetmenliği görevini yapmış ve gazetecilik camiasında Erken Baskı anlayışını getirmişti. Sipahioğlu bir dönem serbest muhabir olarak çalıştı ve tüm dünyada dikkat çeken başarılara imza attı. Uzunca bir dönem hiçbir gazetecinin giremediği Arnavutluk a tüm riskleri alarak girdi ve Tiran olaylarının fotoğraflarını çekti. Arnavutluk – Tiran daki haber ve fotoğrafları özellikle batılı gazetelerde manşetlerde yer aldı. 1961 senesinde Küba da patlak veren füze krizi nedeniyle ülkeye giriş çıkış yasaklanmıştı ancak Gökşin Sipahioğlu gemici pasaportuyla bu ülkeye girmiş ve çektiği fotoğraflar tüm dünya medyasında manşet olmuştu. 1961 senesinde Hürriyet gazetesinde çalışmaya başlamış olup dört yıl içinde 80 ülkede röportajlar yaptı. Türk gazetecilik tarihinde yine bir ilk olan kültür devrimi öncesinde Çin e vize alabilen ilk ve tek Türk gazeteci olmuştur. Hürriyet gazetesindeki perfonmansı nedeniyle 1966 da Erol Simavi Sipahioğlunu gazetenin Paris büro şefi olarak Fransa ya gitmesi istedi. Gökşin Sipahioğlu Fransa da çalıştığı yıllarda 1967-68 Fransa yönetimine başkaldıranlara ateşle karşılık veren jandarmaları ve Paris öğrenci olaylarının tanığı olarak bu olayları belgelemiş ve Jean Bertolino nun Les Trublions kitabında belgesel fotoğraflarının yayınlanmasına izin vermiştir.

gökşin sipahioğlu sipa press

gökşin sipahioğlu sipa press

Kariyerinin Dönüm Noktası

Gökşin Sipahioğlunun mesleki kariyerinin dönüm noktalarından en önemlisi 1969 yılında gerçekleşmiştir. 1969 da Gama Ajansı ile çalışmaya başlamış ve Doğu Ülkelerin liderlerinin katılacağı Bartislava Konferansına gitmek istemiştir ancak ajans yönetimi Sipahioğlu nun bu isteğine olumsuz bir tavır alınca kendi imkanları ile bu konferansı takip etmek için Çekoslavakya ya gitmiştir. Kısa bir süre sonra Çekoslavakya Varşova Paktı ülkeleri tarafından işgaledilmiş ve bu tarihi olayların tanığı olarak Gökşin Sipahioğlu kendi fotoğraf ve röportajlarını dünya medyasına dağıtmak istemiş ve bu organizasyonun hayat bulması  adına SİPAPress i kurma düşüncesi oluşmuştur. Bu projeyi yani SİPA Press i Amerikalı gazeteci Phyllis Springer ve Cumhuriyet gazetesinin Atina Muhabiri Kosta Daponte ile bir araya gelerek gayri resmi olarak 1969 yılında kurmuşlardır. Daha sonra Amerikalı gazeteci Phyllis Springer Sipahioğlunun iş ortaklığının ötesinde hayat arkadaşı da olmuştur.

gökşin sipahioğlu ödül töreni

gökşin sipahioğlu ödül töreni

Gökşin Sipahioğlu mesleki olarak oldukça deneyimli ve karizmatik bir gazeteci idi ve olay çıkacak bölgelerde olmayı ve çalışma arkadaşlarını olay öncesi bu ortamlara yönlendirmede çok usta idi. Bu iş disiplini ve öngörüleri SİPA Press i tüm dünyada tanınan aranan marka haline getirdi ve bünyesinde dünyanın sayılı zengin arşivlerinden birini oluşturdu.

1969 yılında gayri resmi başlayan SİPA Press oluşumu 1973 yılında resmiyet kazandı. Ajans binlerce fotoğrafçı ile senelerce çalışmalarını sürdürdü ancak teknolojik gelimleler SİPA Press i oldukça zorladı ve bu dönemde kendisine gelen astronomik teklifleri geri çevirdi ancak 2001 yılında ajansın yaşadığı maddi sıkıntılara daha fazla dayanamayarak Fransız medya grubu Sud Communication  teklifini kabul edip SİPA Press i satmak zorunda kaldı.

Sipa Press Ajansının Başarısı

SİPA Press arşivinde bulunan 30 milyondan fazla görsel onu dünyanın ilk üç büyük ajansı arasına sokmaktadır. Sipahioğlu hem Türkiye de hem Fransa da gençlere fırsat verip onları mesleğe kazandırdı. Yaşamı boyunca riskleri gördü, başarıdan başarıya koştu ve sonunda Türk basın tarihinde ve dünya ajansları içinde saygıyla anılan bir şahsiyet olarak yaşadı. Yaşamının büyük bir bölümünü geçirdiği Fransa da bu gün ünlü olan pek çok foto muhabiri yetiştirdi. 2000 yılında Türkiye Devlet Üstün Hizmet Madalyası ile onurlandırılmıştır. 2003 yılında Fransa Kültür Bakanlığı Sipahioğluna Sanat ve Edebiyat nişanı vermiş 2007 yılında da Fransanın eski Cumhurbaşkanlarından Jacques Chirac tarafından da Legion d Honneur nişanıyla ödüllendirilmiştir.

gökşin sipahioğlu fotoğrafları

gökşin sipahioğlu fotoğrafları

Mesleği yaşam tarzı olan Gökşin Sipahioğlu 5 Ekim 2011 tarihinde bir ömür edindiği değerleri ve çalışmalarını gelecek nesillere miras bırakıp 50 seneye yakın bir zamandır yaşamakta olduğu Paris te aramızdan ayrılmıştır.

 

Gökşin Sipahioğlu Fotoğrafları

Gökşin Sipahioğlu Fotoğrafları

admin

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Only registered users can comment.