Öteki Ya Da Değil Ne Fark Eder

Ünlü fotoğraf sanatçısı ve foto-muhabiri İzzet Keribar

İzzet Keribar, 1936 İstanbul

İzzet Keribar, 1936 İstanbul

İzzet Keribar, 1936 İstanbul doğumlu olup varlıklı Yahudi bir aileden gelir. Fotoğrafa olan ilgisi, ağabeyi Leon’un fotoğrafa olan ilgisiyle 1952 yılında başlar. 1953 yılında Saint Michel Fransız Lisesini bitirdiği zaman babası ona Alman yapımı bir Regula fotoğraf makinesi hediye etmişti. Keribar,babasının hediye ettiği bu fotoğraf makinesinin bir gün hayatının anlamı olacağını bilmiyordu. Fakat hissettiği bir şey vardı fotoğraf tutkusu onu yeni yerler keşfetmeye itecekti. Babasının hediyesi olan Alman yapımı Regula’dan bir yıl sonra Leica IIIf sahibi oldu. Genç yaşlarında seyahat tutkunu olan İzzet, küçük yaşlardan itibaren hayallerinde yeni yerler görmek, yeni insanlar tanımak istedi. Belki genç yaşında değil ama ileride hayallerine bir bir ulaşacaktı küçük Keribar.

”Öteki” olma duygusu

İplik tüccarı olan babasının işleri oldukça yoğundu ve yardımcıya ihtiyacı vardı. Bir gün babası İzzeti yanına çağırır ve ona ihtiyacı olduğunu söyler. Keribar aile işinde kendisine olan ihtiyac nedeniyle üniversiteye gitmedi ve babasının yanında çalışmaya başladı. Musevi olmanın getirdiği “öteki” olma duygusuyla, varlık vergisinin aileye getirdiği yük ve ızdıraplı yıllar da aldığı bu karar ile iş hayatının mutfağında pişecek kazanmayı ve hayatta kalmayı öğrenecekti ama fotoğrafçı gözü, şimdi uzunca bir süre leica vizöründen uzak kalacaktı.

 izzet keribar kimdir

izzet keribar kimdir

O yıllarda Birleşmiş Milletler askeri gücü kapsamında Kore savaşı sonrası yurt dışına Türk askeri gönderilmekteydi. İngilizce bilmesi Keribar için avantaj olur; tercümanlık sınavını kazanır ve İngilizce çevirmen olarak Kore’ye gitmek üzere gönüllü olur. 1956’da Kore’ye gider. Savaş 53’te bitmiştir ancak savaş sonrası güvenliğin sağlanması ve “soğuk savaş”ın en şiddetli zamanları yaşanmaktadır. Kore’de görev yaptığı süre içinde pek çok olaya tanıklık etmiş ve yanında götürdüğü fotoğraf makinesiyle o anları belgelemiştir. Korede savaş sonrası dönemde fotoğrafçılığın önemine tanıklık ederken fotoğrafın insan hayatında çok kıymetli arkadaşlıklara vesile olduğunu, yetkin ve bilgili insanlarla iletişim kurmakta etkili bir yol açtığını keşfetmişti. Keribarın fotoğrafta kendine özgü çekim tekniği vardı. Bu kişisel teknik stilini Kore’de görev yaptığı dönemde özellikle Türk tugayında pek çok fotoğraf çekerek geliştirme imkanı buldu.

 izzet keribar fotoğrafları

izzet keribar fotoğrafları

Keribar’ın içindeki küllenmiş ateş 

Türkiye’ye döndükten sonra fotoğraf merakının dışında antika ve kolleksiyonculuk ilgisini çekmeye başlaşlamıştı. İlk koleksiyonculuk deneyimi eski İsviçre pulları oldu,ardından antika Meissen ve Viyana porselenleri onu büyülüyordu. Antika koleksiyonculuğu onu etkisi altına almaya başlamıştı. Antika dünyasındaki tutkusu yeni ve nadide parçalara yoğunlaştıkça onu adeta zaman tünelinde yolculuğa çıkarıyordu. İzzet Keribarın entellektüel bir iç dünyası geniş bir bilgi birikimi vardı. Fotoğrafçı kimliği, antika merakı, kolleksiyonculuk, iç mimari-dekorasyon ve derken klasik batı müziğinin tılsımı onun ruhunu besleyen öğeler oldu. Yaşamını her döneminde kendini geliştirdi ve sıra dışı ilgi alanlarında uzmanlaştı.

 izzet keribar kimdir

izzet keribar kimdir

 

80’li yıllara geldiğimizde fotoğraf adına enteresan bir durum yaşadı ve uzun yıllardan sonra tekrar fotoğraf yaşamının merkezinde olmuştu. 1980 yılında yaklaşık 2 ay süren bir yurt dışı seyahati dönüşü Amsterdam hava alanında aktarma için beklerken oğluna bir fotoğraf makinesi almaya karar verir tıpkı gençliğinde babasının kendisine ilk fotoğraf makinesini armağan ettiği gibi. Oğluna aldığı fotoğraf makinesini oğlu bir süre kullanır ancak eğitimine devam etmek durumunda olduğu için fotoğraf makinesine fazla zaman ayıramaz. Keribarın içinde küllenmiş ateş oğlunun bir kenara bıraktığı fotoğraf makinesini ele aldığı anda ateş tekrar parladı. Tarihin garip bir tecellisi yaşanmaktaydı. Çocukluk yıllarında babasının aldığı makineyle fotoğraf çekmeye başlayan İzzet Keribar, oğluna aldığı makineyle ikinci ve nihai dirilişini yaşıyordu adeta. Fotoğraftan ayrı kaldığı yıllardan sonra fotoğrafa kavuşmuştu. Sanki nadasa bırakılmış toprak gibi en verimli dönemini yaşamaya başlamıştı çektiği fotoğraflarla. Aradan uzun yıllar geçmiş o kadar çok şey değişmişti ki. Fotoğrafa ulaşmak kolaylaşmış, beğenmek ve beğendirmek zorlaşmıştı artık. Ancak damarlarında fotoğraf aşkı dolaşan Keribar bu kamerayla tekrar kaldığı yerden fotoğraf çekmeye başlar. Çekemediği yılların acısını çıkarırcasına çeker.

İzzet Keribar

izzet keribar

İş hayatı ve fotoğraf

İstanbul-sirkeci de tekstil sektöründe babasından devraldığı işte başarılı ve saygın bir iş adamı olarak çalışmaya devam ederken eş zamanlı olarak fotoğrafçı kimliği ile adından söz ettirmeye başlamıştır artık. Yoğun üretim sürecinin sonucu olarak 1982’de ilk sergisini açar. Daha sonra da kişisel ve karma pek çok fotoğraf sergisine katılır. 1997 yılından sonra ticari hayattaki yoğunluk, ekonomik krizler ve rekabetçi bir pazarda savaşmaktan yorulmuş ve yol ayrımına geldiğini düşünüp fotoğrafçı kimliğini daha ön planda tutmayı tercih etmiştir. Bu radikal kararından sonraki yaşamını profesyonel fotoğraf sanatçısı olarak yaşamaya karar verip tüm birikimini fotoğrafçılığa adadı. Günümüzde yaygınlaşan dijital fotoğrafçılık neticesinde nitelikli fotoğraf üretmenin önceki zamanlara kıyasla daha zor olduğunu ifade etmektedir. Fotoğraf çekmenin eskiye oranla daha kolay ancak beğendirmenin eskisinden çok daha zor olduğuna inanmaktadır.

izzet keribar fotoğrafları

izzet keribar fotoğrafları

1952 yılında hobi olarak başlayan fotoğrafçılık sevdası serüvenin birinci bölümünü oluştururken, 1980’li yıllar fotoğrafçılık serüveninin ikinci doğuşu olduğunu belirtiyor. 1997 den sonrası ise fotoğrafa adanmış bir hayatın son dönemecidir onun için. 1982 yılından bu yana yurt içinde ve yurt dışında pek çok fotoğraf sergisi ve dia gösterisi ile sevenleriyle buluştu. Mesleki donanımı ve engin entellektüel birikimi onu Ulusal ve Uluslararası Fotoğraf yarışmalarının en çok aranan jürisi yaptı.

izzet keribar fotoğrafları

izzet keribar fotoğrafları

İzzet Keribar, Türkiye’nin önemli fotoğraf sanatçılarından biri olup Türk fotoğraf tarihinin unutulmaz abide şahsiyetlerinden biri olmuştur.

Geçmişten günümüze analogdan dijitale binlerce fotoğraftan oluşan zengin bir fotoğraf arşivine sahiptir. Dünyanın dört bir yanından ve Türkiye’nin pek çok bölgesinden nadide fotoğraflarla tarihe tanıklık etmiş ve gelecek nesillere çok önemli bir görsel miras bırakmıştır.
Usta yaşamı boyunca çok farklı alanlarda fikir ve söz sahibi olup bilgi birikimini gençlere cömertce aktarmaya devam etmektedir. Özellikle gençliğinden bu güne antika, dekorasyon ve iç mimariye olan tutkusu bu alana yoğunlaşmasına ve uzmanlaşmasına neden olmuştur. Bu yüzden fotoğraflarının büyük bir bölümünde iç-dış mekan, geometrik kurgu ve enfes mimari yapıları görmek mümkündür. Bu uzmanlık alanı uluslararası platformlarda tanınan aranan bir fotoğraf sanatçısı olmasınada katkı sağlamış ve mimarlardan daima övgüler almıştır.

izzet keribar fotoğrafları

izzet keribar fotoğrafları

Sanatçının meslek hayatında pek çok prestijli ödülü bulunmaktadır. Uluslararası Fotoğraf Federasyonu tarafından 1985 yılında A.Fiap (Sanatçı), 1988 yılında da E.Fiap (Ekselans) ünvanları ile yılında almıştır. Aynı zamanda Fransız Kültür Bakanlığı’nca Legion d’Honneur nişanı (Akademik Başarılar Şövalyelik ünvanı)nı kazanmıştır. Diğer ödülleri arasında 1991’de National Geographic Traveler‘ Dergisi’nin düzenlediği yarışmada,16.000 fotoğraf arasında aldığı 2.lik, Jerusalem Post Gazetesi‘nin düzenlediği yarışmada, 13.000 eser arasında birincilik; Ballantyne Yarışması’nda ikincilik ve üçüncülük; Fuji Avrupa Basın Ödülleri‘nin 1999 Birinciliği Fuji Avrupa Basın Ödüllerinde ayri kez aldığı 1.lik. ler. 2011, National Geographic; ve ardından bir kez daha 2003 Fuji Avrupa Basın Birinciliği, Fransa Kültür Bakanlığı‘nın Şövalyelik Ünvanı, Fiap’tan 40’ı aşkın madalya ile mansiyon ile sergilemeler, Kültür ve Turizm Bakanlığı Büyük Sanat ödülü .

 ödüllü türk fotoğrafçılar

ödüllü türk fotoğrafçılar

Sanatçı, İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (İFSAK) onur üyesidir. Birçok kuruluşta halen fotoğraf dersleri vermektedir.
İzzet Keribar kariyerini İstanbul’da serbest fotoğraf sanatçısı olarak sürdürmekte olup yedi dil konuşabiliyor. (Türkçe, Ingilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, İspanyolca ve Yunanca).

Kitapları:

Öteki Ya Da Değil Ne Fark Eder

Öteki Ya Da Değil Ne Fark Eder

Sevgili İzmir Beni Tanı: Dünden Yarına İzmir Yahudileri (Etki Yayınları İstanbul, 2007, 1. baskı, 13.5 x 19.5 cm., 219 sayfa, Türkçe, Ciltli, ISBN 9944127531.)

Türk fotoğrafçılar kütüphanesi 1 (Antartist Yayıncılık; İstanbul, 2004, 20 x 20, 48 sayfa, Türkçe, Karton kapak, ISBN 9756208007.)

Turkish Photographers’ Library 1 (Antartist Yayıncılık; İstanbul, 2004, 17 x 25 cm., 48 sayfa, Türkçe – İngilizce, Kartonkapak, ISBN 9756208007.)

The Turkish Landscape (Kültür ve Turizm Bakanlığı Yayınları; Fotoğrafçılık, Kataloglar ve Albümler, Türkiye Coğrafyası; İstanbul, 1994, 23 x 33 cm., 208 s.230 renkli resim, kutulu sayfa, English, Ciltli.)

Miniatürk – Zamanda Yolculuk – Kültür A.Ş.yayınları

Türkiye Sinagogları 2 Cilt Takım (Gözlem Gazetecilik Basın ve Yayın A.Ş.)

The Synagogues of Turkey (Gözlem Gazetecilik Basın ve Yayın A.Ş.)

İzzet Keribar Terra Magica. (İngilizce) Fotoğraflar. (Medya Plaza Sanayi A.Ş.)

İzzet Keribar Terra Magica. (Türkçe) Fotoğraflar. (Medya Plaza Sanayi A.Ş.)

Eczacıbaşı Yayınları, Türk Fotograf Sanatçıları dizisi 6.kitap Izzet Keribar

Öteki ya da değil ne fark eder, ( Doğan yayıncılık)

İzzet Keribar’ın Eserleri:

izzet keribar fotoğrafları

izzet keribar fotoğrafları

izzet keribar fotoğrafları

izzet keribar fotoğrafları

izzet keribar fotoğrafları

izzet keribar fotoğrafları

Sanatçının diğer fotoğraflarını görmek isterseniz lütfen GALERİ‘yi ziyaret ediniz.

İzzet Keribar Fotoğrafları

admin

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Only registered users can comment.