Objelerin 100 Yıl Sonraki Görüntüleri

100 Yıl Sonra Eşyanın Hali

 Günlük hayatta kullandığımız onlarca eşyamız var yeni alırız eskitiriz sonra tekrar yenisini alırız. Bazen atmaya kıyamadıklarımız olur onu da hatıra olsun diye saklarız. Peki bu sakladığınız eşyalar bundan 100 yıl sonra nasıl görüneceğini hiç merak ettiniz mi?

100 sene sonra neye benzer

100 sene sonra neye benzer

Meraklı ve Araştırmacı 

Bunu merak eden biri var kim mi? Japonya dan heykeltraş ve fotoğraf sanatçısı Maico Akiba.  Yaşamımız boyunca kullanıp eskittiğimiz ve atmaya kıyamadığımız ürünlerle ilgili dikkat çeken bir proje üzerinde çalıştı. Maico’nun projesi ‘100 yıl sonra’ bu ürünlerin başına ne gelecek sorusunun görsel cevabını bulmaya çalışmaktı.

100 yıl sonra eşyanın hali

100 yıl sonra eşyanın hali

Muhteşem Fotoğraf Projesi

Maico, projesini gerçekleştirmek için günümüzde kullandığımız ürünlerden seçmeler yaptı ve bu ürünleri özel bir boyama tekniği, pas ve yosun kullanarak dramatik bir şekilde teknik eskitmeyle doğal görünümlü yosun ve korozyon hissi yarattı. Projede kullandığı eşyalar ise hayatımızın vazgeçilmezi olmuş ve sürekli yanımızda bulunan ve kullandığımız ürünlerden seçti akıllı telefon, fotoğraf makinesi, ayakkabı ve klavye gibi değişik objelerden oluşmuştu. Bu çalışmayla sanatçı bize sahip olduğumuz eşyaların 100 yıl sonra neye benzeyeceklerini henüz hayatta iken bize göstermek istedi. Belki gelecek nesil torunlarına hitaben: ”size bıraktığım mirasa sahip çıkmazsanız elinize ulaşana kadar bu hale gelecek” diye gizli bir mesaj vermiş de olabilir. İşin şakası bir yana sanatçı toplumun önünde olmalı özgürce denemeli yaratmalı estetik kaygı duymalı ve bu düşünce şekli sanatta olduğu kadar diğer bilimsel çalışmalarda da olmalı. Bilim insanı düşünmeli, hayal etmeli ve denemelidir.

eşyalar 100 sene sonra ne olur

eşyalar 100 sene sonra ne olur

Her sanatçıda olan veya en azından olması gereken yaratıcı düşünce gücü ve hayalperest projeler Maico Akiba’da da vardı o da bizim gibi hayal etti düşündü projelendirdi ve soyut düşüncelerini somutlaştırıp hayata.geçirdi. Sonunda ne mi oldu olan şuydu bir Japon sanatçı tüm dünyada sanat magazin haberlerinde yer aldı herkes Maico Akiba’yı tanıdı dahası bir sanatçının özgür düşüncesini nasıl sıradışı bir şekilde yaşama dökeceğini gösterdi hayallerine can verdi.

100 sene sonra neye benzer

100 sene sonra neye benzer

Maico Akiba’nun bu projesi başlamış ve bitmiş değil sanat dünyasından çizer ve heykeltraş olan Yusuke Kagari projede yer almak istemiş her türlü destek ve işbirliği ile gündelik hayatta kullandığımız eşyaları eskitmeye devam ediyorlar.

yüz yıl sonra teknoloji

yüz yıl sonra teknoloji

 

dünyanın 100 yıl sonraki hali

dünyanın 100 yıl sonraki hali

 

Maico Akiba’nın gözünden 100 Yıl Sonra Eşyalara Neler Olacak ?

serisinin diğer fotoğrafları için GALERİ’yi ziyaret ediniz

100 Yıl Sonra Eşyalara Neler Olacak

admin

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Only registered users can comment.