Kapalı Mekanda Işık Nasıl Kullanılır

Kapalı Mekanda Mükemmel  Işık

Profesyonellerin kapalı mekanda pahalı stüdyo ışıkları kurmadan harika bir portre ışığı elde etmek için kullandıkları hile nedir? Bugüne kadar üretilmiş olan en iyi ışığı kullanın yani doğal ışığı. Bu o kadar harika bir ışıktır ki, çoğu profesyonel portre çekimlerinde sadece ve sadece doğal ışık kullanmakta ısrar eder. Bu harika ışık kaynağından faydalanmak için mankeninizi evinizde, büronuzda ya da stüdyonuzda ışığı doğrudan almayan bir pencerenin yanına yerleştirmeniz yeterlidir. En ideal pencere ışığı, kuzeye bakan bir pencereden gelen ışıktır ama, doğrudan olmayan, hoş ve yumuşak gün ışığı alan herhangi bir pencere de iş görür. Pencerenin kirli olması daha da iyidir, çünkü ışığın yayılmasına yardımcı olarak daha da yumuşak hale gelmesini sağlar. Sahip olduğunuz tek pencere ışığı doğrudan alıyorsa ince kumaştan (neredeyse saydam) perdeler kullanmayı deneyin bu perdeleri otel odalarında sıkça görürsünüz, genellikle çok iyi ışık dağıtıcısı olurlar. Mankeninizi oturtabileceğiniz gibi ayakta da tutabilirsiniz, ancak ışığın fazla düz görünmesini önlemek için mutlaka ışığı yandan almasını sağlayın direk pencereden gelmesin. Yüzün diğer yanındaki yumuşak gölgeler portreyi iyileştirirken ona derinlik ve ilginçtik katar.

Duş Perdesi Hilesini Unutmayın        

Daha önce de bahsetmiştik buzlu cam görünümlü duş perdesi hilesini unutmayın. Burada da harika iş görebilir, üstelik her ne kadar mankeniniz, bir duş perdesi astığınız için acemi olduğunuzu düşünse de, portresine bakanlar sadece “Ne kadar yumuşak ve sihirli bir ışık fotoğrafçın bir dahi olmalı,” diyecektir.

yansıtıcı reflektör kullanımı

yansıtıcı reflektör kullanımı

Yansıtıcı Kullanarak Daha İyi Doğal Işıklı Portreler

O harika ve muhteşem doğal ışığı kullanarak portre çekecekseniz, muhtemelen portrelerinizin çok daha iyi olmasını sağlayacağı bir şey vardır: katlanabilir bir (tercihen iki) yansıtıcı (ben katlanabilir yansıtıcıları yeğlerim çünkü kullanmadığınız sırada hemen hiç depolama alanı kaplamazlar). Bunlar sadece o muhteşem profesyonellere yönelik değildir çünkü çok pahalı değillerdir, ancak portrelerinizdeki gölgeleri açma adına harika bir iş çıkartırlar ve harikulade doğal ışıktan en iyi şekilde faydalanmanızı sağlarlar. Bu yansıtıcıları pencereden gelen doğal ışığı mankeninizin gölgede kalan yerlerine yansıtmak (ya da sektirmek) için kullanırsınız.

Ben bir yanları altın (ışığın daha sıcak olmasını istediğinizde), diğer yanı da gümüş (daha soğuk bir yansıyan ışık için) renginde olan, dairesel ve katlanabilir Photoflex  yansıtıcılar kullanıyorum. Çok pahalı olmadıklarını söylemiştim, ancak verdikleri sonuçlar altın & gümüş değerindedir.

Açık Havada Fotoğraf Çekim Teknikleri

Açık Havada Fotoğraf Çekim Teknikleri

admin

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Only registered users can comment.