Alman çağdaş sanatçı  Müziğin fotoğrafını çekti

Martin Klimas bir kez daha şaşırtıcı bir ‘iş’le karşımızda.

Müzik neye benzer’ sorusundan yola çıkan Klimas, bazı bestecilerin eserlerini belli bir mantıkla fotoğraf karesine dönüştürdü. Yarı saydam bir kağıda, farklı renk boyaları serpiştiren sanatçı, bu kağıdı hoparlörünün diyaframına yerleştirdi. Sonra ‘oynat’ tuşuna bastı ve seçtiği besteye bağlı olarak hoparlörden çıkan titreşimler, boyaların belli düzeylerde yükselip alçalmasını sağladı. Klimas, bu esnada ortaya çıkan görüntüleri fotoğrafladı ve böylece müziğin resmi ortaya çıkmış oldu. Alman sanatçı bu yöntemle, aralarında Steve Reich’a ait ‘Drumming’, Jimi Hendrix’e ait ‘House Burning Down’ ve Miles Davis’e ait ‘Pharaoh’s Dance’ adlı eserlerin de bulunduğu çok sayıda parçanın fotoğrafını çıkardı.

Martin Klimas usta ve sıra dışı bir fotoğrafçı. Herkesin yaptığı işlerle ilgilenmiyor. Hep sıra dışı projelerle karşımız çıkıyor takipçilerini şaşırtmaya devam ediyor. Belki de dünyada ilk defa ses gibi soyut bir kavram olan müziğin fotoğrafını çekmek  kimsenin aklına gelmemiştir.  Belki müziğin fotoğrafçılıkla ilişkisi hiç düşünülmemiş bile olabilir. Martin  müziğin fotoğrafı çekimini düşündükten sonra bunu nasıl estetik ve anlamlı bir obje olarak bize sunacağı konusunda günlerce beyin fırtınası yaşadı.  Önce müzikte titreşim nedir sorusunun cevabını aradı ve ardından hoparlörden çıkan sesi kaydetme tekniği hakkında bilgi sahibi oldu. Bu projesini arkadaşlarıyla paylaştığında herkes ondan çılgın bir iş çıkarmasını bekliyordu ancak hiç biri sesin yani müziğin resmini çekmesini beklemiyordu şaşkın bir şekilde  hoparlör sesi fotoğrafı da ne demek oluyor dediler.

Martin Klimas müziğin ve sesin titreşimlerinden yola çıkarak çalışmaya başladı. Yüksek bas gücüne sahip güçlü hoparlörle ses volümünün sınırlarını zorlayıp çıkan sesin titreşimlerini gözleriyle gördü. Sırada gözleriyle gördüğü bu titreşimi görsel şölene dönüştürmeyi başarmaktı asıl iş. Yüzlerce deneme yaptı sesin titreşimini en başarılı nasıl çekerim diye düşündü. Bu deneysel çalışmalarda su, muhtelif toz ve kum gibi partikül materyaller kullandı ama hiç biri onun istediği görüntüyü tam olarak vermemişti. Sonra ses titreşimlerinin renkli bir  görsel şölene dönüşmesi için boya kullanmayı düşündü ve daha ilk denemelerde sonuç müthişti.

İşte fantastik projelerin fotoğrafçısı Martin Klimas diğer işlerinde olduğu gibi yine farklı fotoğraflarıyla karşımızda. Deneysel araştırmalar, sıkı ve prensipli çalışmaların sonunda yine ses getirecek özgün, sıra dışı güzellikte olan son projesi müziğin fotoğrafını çekip yine bizleri kendine hayran bıraktı.

Karşınızda Müziğin Fotoğrafı…