Dünyanın En Büyük Budist Yerleşkesi: Larung Gar Budist Köyü 

Budist Rahiplerin Yaşantısı geçmişten günümüze batı medeniyetlerinin dikkatini hep çekmiştir. Yaşama bakışları ve mistik yaşam anlayışlarıyla  Budist Rahipler hep sıra dışı olmuşlardır. Günümüz çağdaş insanı özellikle şehir ve iş yaşamının kaosundan bunalmış vefantastik olarak budist keşişler gibi yaşamayı zaman zaman arzu etmişdir.

Tibet buda rahibi olmak belki çok kolay bir yaşam tercihi olmayacaktır ama yaşama bakışları ve dünyaya verdikleri değeri anlamak bile belki bizim iç dünyamızda huzuru bulmakta yarar sağlayabilir.

Budistler neye tapar, nasıl giyinir nasıl yaşarlar belki araştırmanız gereken detaylar olabilir.

Bu araştırma sonucu budist olmak zorunda değilsiniz sadece  Budistlerin Yaşam Tarzı hakkında bilgi sahibi olmanız bile size yaşama farklı bir bakış açısı kazandırcaktır.

Chengdu Larung Gar vadisinde yeşil tepeler arasında patika yolları olan Budist Manastırı Çin’e 370 mil mesafede araçla 20 saat süren yolculuktan sonra ulaşılabilen tenha bir bölgede kurulmuştur. Yaklaşık 40.000 nüfusyla dünyanın en büyük Budist manastırıdır. Yerleşkede yaşayan rahip ve rahibeler modern dünyadan olabildiğince izole yaşamakta olup TV gibi teknoloji aygıtlarını kullanmak yasaktır. Keşişlerin yaşadığı konutlar ahşap kulubeler bir birine öyle yakındır ki uzaktan bakıldığında kırmızı deniz gibi görünür.

Yerleşkede yaşayan Budist keşişler manastıra yakınlıkları, yaş, cinsiyet ve ruhani mertebelerine göre düzenlenmiştir. Tüm keşişler hiyerarşik düzen içinde yaşarlar. Rahip ve rahibelerin kulubeleri dolambaçlı bir yol ile ayrılmıştır.
Tibet budistlerinin dini inanışına göre ruhlara tenasüh öğretilir. Beden ruhu koruyan boş bir kap gibidir. Budist inancında mezar kavramı yoktur ölen keşişler yüksek kayalıklarda doğaya ve yırtıcı kuşlara cömertce sunulur.

Dünyadan izole yaşanan bu cennette kış oldukça sert ve kasvetli geçmektedir. Gece köyün ışıklarını tepeden seyretmek insana çok büyülü bir atmosfer hissettiriyor. Issız bir vadide kurulmuş olan Larung Gar budist manastırı dünyanın en büyük budist yerleşkesi olması nedeniyle dünyanın dört bir yanından (Tayvan, Hong Kong, Singapur, Malezya) gelen müritler dini ritüelleri öğrenip nirvanaya ulaşmanın zorlu yollarını aşmayı öğreniyorlar.
Fotoğrafçı Wanson Luk Çin devleti ve Tibet Budist merkezinden aldığı özel izinle bu mistik köyde iki gün kaldı. Luk bu mistik yerleşim bölgesinde tepelerde bulunan misafirhane ağırlandı ve izin verildiği ölçüde çağdaş yaşamdan ve modern olanaklardan olabildiğince arınmış yerleşkede manastırı, keşişlerin yaşamını ve dini ritüellerin fotoğraflarını çekti.