Atatürk’ün Arşivlerden Çıkan En Son Fotoğraflar

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi (ATAM),  Atatürk’ün daha önce hiç bir yerde  yayınlanmamış fotoğraflarını arşivlerden gün yüzüne çıkardı. Daha önce gördüklerimizden çok farklı olan bu anı ve belgesel nitelikli sararmış ve solmuş fotoğraflar bizi ulu önder Atatürk ve dava arkadaşlarının yaşadığı döneme götürecek ve o mücadele ve kuruluş yıllarını bir kez daha yaşamış olacağız. Fotoğrafların fotoğrafik kalitesi kısmen deforme olmuş ancak taşıdıkları manevi anlamları sapasağlam ve eskimemiş vaziyette. Bu arşiv’de ulu önderin vefatından kısa süre önce çekilmiş fotoğraflarda mevcut.

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşları müşkül duruma düşmüş imparatorluktan yeni bir devlet kurmuş ve kaybetmek üzere olduğumuz özgürlüğümüzü ve egemenliğimizi tekrar kazanıp kaybettiğimiz toprakların ve o topraklar için verdiğimiz şehitlerin anısına bu yeni güçlü devleti zor şartlarda kurmuş ve bize emanet etmiştir. Atatürk’ün Son Fotoğraflarını izlediğinizde belki bir kısmını solmuş, bir kısmını yıpranmış bulacaksınız ama o her fotoğraf kanla yazılmış şanlı tarihimizin elimizde kalan yegane görsel arşivimizden bir kısmını oluşturmaktadır. Bu fotoğraflarda belki de Atatürk’ün bilinmeyen fotoğraflarını da göreceksiniz.

Atatürk’ün son fotoğrafı başlıklı bu galeride Atatürk’ün son dönemi ve dava arkadaşlarıyla yurt çapında yaptığı gezilerden alıntılar göreceksiniz.

Atatürk’ün fotoğrafları ve açıklamalarımız ışığı altında o büyük önderin yaşamından küçük bir kesitini sizinle paylaşmış bulunmaktayız.

Atatürk’ün fotoğraflarını slayt olarak sunup ona ve dava arkadaşlarına şükranlarımızı arz ediyoruz.