Ara Güler’in Arşivinden Seçmeler

Ara Güler Fotoğrafları 1. Bölüm

16 Ağustos 1928’de İstanbul’da doğan Ara Güler fotoğraf ve sinema merakı lise yıllarına kadar dayanır. O yıllarda İstanbulda fotoğrafçılık ve sinemacılığın mutfağında çıraklık yapmıştır

Sahne sanatlarının her kademesinde deneyim kazandı ve Muhsin Ertuğrul’un Tiyatro Kurslarına uzun bir süre devam etti. Gençlik yıllarının tutkularından bir taneside sinema  yönetmeni ve oyun yazarı olmak istiyordu. Bu istek onun içinde yanan bir kor gibiydi.

Ara Güler tam anlamıyla güzel sanatlar için yaratılmış bir kabiyetti. Sinema, fotoğraf, oyun yazarlığı derken gazetecilik. 1950’de Yeni İstanbul Gazetesi’nde gazeteciliğe başlarken aynı zamanda İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde eğitimine  devam etti.

1991’de Dışişleri Bakanlığı için Halikarnas Balıkçısı’nın (Cevat Şakir Kabaağaçlı) “The Sixth Continent” adlı kitabını fotoğrafladı. Bu arada bütün dünyayı gezerek foto röportajlar yaptı ve bunları Magnum Ajansı ile dünyaya duyurdu.Ismet Inönü, Winston Churchill, Indira Gandi, John Berger, Bertrand Russel, Bill Brandt, Alfred Hitchcock, Ansel Adams, Imogen Cunningham, Salvador Dali, Picasso gibi birçok ünlü kişi ile röportajlar yaptı ve fotoğraflarını çekti. En ünlüsü fotografcılara poz vermeyen Picasso röportajı.Yıllarca üstünde çalıştığı Mimar Sinan yapıtlarının fotoğrafları 1992’de Fransa’da, ABD ve İngiltere’de “Sinan, Architect of Soliman the Magnificent” adlı kitabı yayımlandı. Aynı yıl “Living in Turkey” adlı kitabı Ingiltere, ABD ve Singapur’da “Turkish Style” başlığıyla, Fransa’da “Demeures Ottomanes de Turquie” adıyla yayımlandı.1994’de “Eski İstanbul Anıları”, 1995’de “Bir Devir Böyle Geçti”, “Yitirilmiş Renkler ve Yüzlerinde Yeryüzü” fotoğraf kitapları yayımlandı. Ara Güler’in fotoğrafları Paris Ulusal Kitaplıkta, ABD’de Rochester Georg Eastman Müzesi’nde Nebraska Üniversitesi Sheldon Koleksiyonu’nda bulunuyor. Köln Mueseum Ludwing’de Das Imaginare Photo Museum’da fotoğrafları sergileniyor.

Günümüzün fotoğrafçılık tarihinin yaşayan en eski fotoğraf ustası olan Ara Güler amatörden profesyonele fotoğrafa gönül vermiş herkesin tanışmak istediği onunla sohbet etmek istediği bir şahsiyettir. Ustanın meslek hayatına sığdırdığı onbinlerce kare arşiv fotoğrafı vardır. Dünyanın pek çok bölgesinde fotoğraf çekmiştir. Ara Güler dünyanın değişik yerlerinde çektiği her fotoğrafın ayrı bir öyküsü olsa da eski istanbul fotoğrafları’nın tadı hiç birinde yoktur. Özellikle istanbul fotoğrafları siyah beyaz ise geçmiş zamanların rutubet kokan anıları canlanır zihinlerimizde. Ara Güler fotoğrafları ve hikayelerini onun ağzından dinlemek ayrı bir keyifdir. İstanbulda yaşayanlar bilir hiç beklemedikleri bir yerde bir anda  gayet doğal haliyle Ara Güler fotoğraf makinesi’ni boynuna asmış insanların içine karışmış çayını yudumluyordur. O bu toprakların insanıdır bu topraklar onun fotoğraflarıyla ölümsüzleşmiştir.

Türk fotoğraf tarihinin yaşayan çınarı büyük usta Ara Güler’in arşivinden sizin için seçtiklerimiz.

Ara Güler Fotoğrafları 2. Bölüm lütfen için tıklayınız