Fotoğrafçılıkta Fon Kullanımı

Sonsuz Fon Perdesi

Fonlar portre fotoğrafçıları için önemli bir güçlüktür, çünkü genellikle fotoğrafçının amacı ile arasına girerler konu mankeninin kişiliğini, dramasını ya da (isterseniz) ruhunu fotoğraflamak. Bu kadar çok sayıda portre fotoğrafçısının konu mankenlerinin fotoğraflarını mümkün olduğunca sade bir fon önünde çekmelerinin nedeni de budur. Bir stüdyoda kullanılabilecek muhtemelen en ucuz seçenek sonsuz fondur bunlar kağıttan üretildikleri için bu kadar ucuzdur. Evet, sonsuz fon dediğimiz aslında dev bir kağıt rulosu dur, standart ebatlı olanı da (53″x36′) ortalama $50 civarındadır. Bu profesyonel bir stüdyo fonu için fena bir fiyat olmayabilir (bu sonsuz fonları yerel fotoğraf malzemesi mağazanızda bulabilirsiniz). Bazı fotoğrafçılar onları duvara bantla yapıştırırken bazıları çiviyle çakar, ancak en iyi seçenek muhtemelen ruloyu tutacak, ucuz bir ayak satın almaktır (yaklaşık $100 karşılığında iş gören bir tane edinebilirsiniz). Peki hangi renkleri kullanmalısınız? Yeni başlayanlar için (dramatik portrelerde) siyah ve (kalan her şey için de) beyaz ile yetinmek en iyisidir. Beyaz bir sonsuz fonun hoş özelliklerinden biri, genellikle bir gri tonu gibi görünmesidir. Yukarıda görüldüğü gibi gerçekten beyaz olarak görünmesi için ışıklarınızın en az bir tanesini bu fona yönlendirmeniz gerekir, aksi takdirde flaşlarınızın ışıkları buraya yeterince düşemeyeceğinden gri bir fonunuz olur. Gri de kötü bir fon rengi değildir (aslına bakarsanız gayet popülerdir) ama gerçekten beyaz taraftarıysanız, mankeninizin arkasına mutlaka bir veya iki tane fona yöneltilmiş ışık yerleştirin. Siyah sonsuz fon kullandığınızda ise mankeninizi (özellikle saç rengi koyuysa) siyah renk önünde göze çarpar hale getirmek amacıyla arkadan aydınlatmak için fazladan bir ışığa gereksiniminiz olabilir.

Kanvas ve Müslin Fonlar

Kanvas ve müslin fonlar sonsuz fonlar kadar ucuz değildir ama resmi bir fon olarak bir tane kullanmayı düşünmenizi engelleyecek kadar da pahalı değildir (düzgün bir kanvas fon sadece $120 kadar tutar). Bu fonlar da süreğendir ve (en azından başlangıç olarak) nötr bir tane, mesela büyük oranda gri ya da kahverengi olan bir tane satın almanızı öneririm. Bu fonlar fotoğrafınıza doku kazandırırken, dikkati konu mankeninden de uzaklaştırmaz ve resmi vesikalıklardan düğün fotoğraflarına kadar hemen her alanda popüler olmuşlardır. Bunlar için de hesaplı bir ayak maliyetini kısa bir sürede çıkartacaktır (yaklaşık $100’dan başlar), üstelik sadece ışıklarınızın yerini değiştirerek fonunuzun görüntüsünü ne kadar hızla değiştirebildiğinizi gördüğünüzde şaşıracaksınız.

Açık Hava Fon Perdesi

Açık havada portre çekerken müslin bir fon veya kağıttan sonsuz fon kullanamazsınız üstelik tam da bu nedenle fonunuz hakkında daha fazla düşünmeniz gerekir. Açık havada portre çekiminin fonla ilgili kuralı, onu mümkün olduğunca basit tutmaktır. Fon ne kadar sade olursa portreniz de o denli güçlü olur, bu yüzden konu mankeninizi arkasında olası en az etkinliğin geçeceği bir konuma yerleştirin. Bu noktada f/11 kuralını yıkmayı düşünebilirsiniz, bu sayede f/2,B veya f/4 gibi bir diyafram kullanarak arka planı netsiz bırakırken, en hoşunuza giden portre odak uzunluğunu da kullanabilirsiniz. Unutmayın açık hava portrelerinin fonu söz konusu olduğunda sadelik daha iyidir.

 

Fon Aydınlatma Kuralı: 

Fonlarla ilgili sizi beladan uzak tutmaya yardıma olacak basit bir kural daha vardır;

önünde çekim yapmak için basit bir fon seçerken, fonunuzun konu mankeniniz

den daha parlak olmamasına dikkat edin (hatta ne kadar karanlık olursa o kadar iyidir

çünkü parlak bir fon önündeki karanlık manken pek iyi sonuç vermez).

admin

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Only registered users can comment.