Fotoğraf Düzenleme Programları

2016’nın En İyi Ücretsiz Fotoğraf Düzenleme Programları

Hayatımıza dijital teknolojinin girdiği günden bu yana ihtiyaçlarımız da çeşitlendi. Aslında ilgi alanlarımızda dijitalleşti diyebiliriz. Fotoğrafa ilgi gösterenler bilir eskiden 36 lık 35mm film ruloları vardı. Eski analog fotoğraf makinemizle her karesi kıymetli fotoğraflar çeker imkanımız ve bilgimiz varsa kendi filmlerimizi fotoğraflarımızı basardık. Bilgi ve imkanı olmayanlar ise mahallesindeki fotoğrafçıdan yardım alırdı. Hayatımızda sahip olduklarımız sanki daha kıymetliydi o yıllarda. Şimdi kaçınılmaz dört bir yanımızı teknolojik dijital aygıtlar sardı ve dünya inanılmaz büyük bir değişim gösteriyor. Fotoğraf halen hayatımızda var ancak dijital teknolojiyle birlikte fotoğraf işlenme metodları da değişti. Fotoğraf düzenleme yazılımlarını en çok profesyoneller kullanıyor. En popüler olanı ise Photoshop yazılımıdır. Son dönemlerde ise amatör kullanıcılarda fotoğraf düzenleme yazılımlarını keşfetti ve piyasada onlarca ücretli ücretsiz fotoğraf düzenleme programları karşımıza çıktı. Özellikle bu programların bir bölümü ücretsiz olarak amatör kullanıcıların ihtiyacı olan renk düzenleme, kırpma, filtrasyon ve çözünürlük gibi pek çok ihtiyacına cevap vermektedir. İşte  sizler için 2016 yılının trend olan en iyi ve ücretsiz fotoğraf düzenleme programlarını araştırdık. Aşağıda yer alan programlar öncelikli olarak sizin ihtiyacınıza göre ön plana çıkacaktır. (programlar alfabetik sıralanmıştır)

Fotoğraf Programları

Fotor 

Fotor yazılımını kullanmak zor değil. Bir kaç denemeden sonra programa hakim olabilirsiniz. Menüsünde bulunan filtrelerle fotoğraflarınızı ön plana çıkarabilirsiniz.  Ancak fotoğraflarınızı birkaç dokunuşla değiştirmek istiyorsanız bu isteğinize yeteri kadar cevap vermiyor. Menüsünü incelerseniz pek çok ihtiyacınıza yanıt bulabilirsiniz örnek en dikkat çeken özelliği birden fazla fotoğraf seçip eş zamanlı filtre uygulayabiliyorsunuz. Eğer toplu işlemler yapıyorsanız denemekte fayda var.

Fotoğraf Düzenleme Programları

Fotor-Fotoğraf Düzenleme Programları

 

GIMP 

Fotoğraf düzenleme programlarını kullananlar özellikle Photoshop kullanıcılarının rahatlıkla kullanabileceği  kolay bir programdır. GIMP programı masaüstünde kaldığı sürece elinizin altındaki sizi zorlamayan pratik yazılım olacaktır. Program belli aralıklar güncelleniyor ve her güncellemede yeni özelliklerle karşılaşabilirsiniz.

Fotoğraf Düzenleme Programları

GIMP-Fotoğraf Düzenleme Programları

 

Google Nik Collection 

Çağımızın dijital devrim oyuncularının başında gelen google dijital teknolojinin pek çok alanında muazzam bir güçle kullanıcılarına pek çoğu ücretsiz destekler sunuyor. Google 2012 de Nik Collection’ı satın aldı ve bu gün yazılımın tüm özelliklerini kullanıcılarına ücretsiz sunuyor. Programı tek başına kullanabileceğiniz gibi photoshop’tan vazgeçemeyenler için kombine kullanma olanağı da mevcut. Zengin menüsü fotoğrafçı’ların can simidi olacak özelikler içeriyor. Başlıca özellikleri fotoğrafta renk telafisi ve düzenle, renk tonu yarlama keskin görüntü yaratma ve daha onlarca seçenek sunuyor.

Fotoğraf Düzenleme Programları

Google Nik Collection – Fotoğraf Düzenleme Programları

 

IrfanView 

Geçmiş yıllarda dijital fotoğrafçılıkla uğraşanların bildiği eski bir programdır. Programın asıl amacı fotoğraf görüntülemedir ancak yıllar içinde bu ilk amacına ilaveten güncellemelerle fotoğraf düzenleme seçenekleride menülerde yer almaya başladı. Kullanımı oldukça basittir hiç zorlanmazsınız ihtiyacınıza yönelik seçeneklerle rahatlıkla kullanabilirsiniz. İrfan View photoshop filtrelerini desteklemesinin yanı sıra ekran görüntüsü alma özelliğiyle de öne çıkıyor. Yıllardır var olup yazılım güncellemeleri ile kendini yenileyen bir programdır.

Fotoğraf Düzenleme Programları

IrfanView – Fotoğraf Düzenleme Programları

 

On1 Effects 10 Free 

Burada mümkün olduğu kadar ücretsiz yazılımlara yer verdik ancak On1 Effects 10 ücretli bir fotoğraf düzenleme programıdır. Pek çok ücretli yazılım gibi ancak On1 Effects 10’da ücretli yazılım kullanmak istemeyen kullanıcılar için On1 Effects 10 Free’yi kullanıma sunuyor. Free sürüm orijinalinde bulunan pek çok özelliği sınırlı bir şekilde barıdırıyor. Bir nevi demo program gibi.Program oldukça başarılı özellikle filtrelerin uygulanması dikkat çekici. Örnek bir filtreyi fotoğrafın üzerine uygulamak yerine, sadece istenen bölgelere uygulama olanağı oldukça etkileyici. Size bu fotoğraf işleme yazılımının free versiyonunu kullanmanızı tavsiye ediyorum eğer bu versiyon sizin için yeterli olmaz ve siz fotoğrafçılıkta bir tık daha ileri bir yazılıma ihtiyaç duyuyorsanız ücretli fotoğraf yazılımları listenizde yer alacak bir programdır.

Fotoğraf Düzenleme Programları

On1 Effects 10 Free – Fotoğraf Düzenleme Programları

 

Paint NET 

Paint ismine bakıp windows’un standart fotoğraf yazılımı paint’le karıştırmanız mümkündür. Yazılım windows’un programına alternatif olması nedeniyle üretilmişti. Paint photoshop ve gimp ile kıyaslandığında oldukça kolay kullanıma sahip. Eğer amacınız fotoğraflarınız en basit şekliyle düzenlemek ise bu yazılım tam size göre diyebiliriz. Zaman zaman güncelleştirmelerde sizin ihtiyacınız olan filtre ve katmanlar kullanıma sunuluyor.

Fotoğraf Düzenleme Programları

Paint NET – Fotoğraf Düzenleme Programları

 

PhotoScape 

PhotoScape yazılımı da kolay ve pratik fotoğraf yazılımı isteyenlere hitap edecek formattadır. Kullanıcı dostu ve kolay bir program olmasına rağmen size beklediğinizden daha fazla özellik sunuyor. Özellikle GİF yapma fotoğraf birleştirme ve fotoğraf ayırma gibi işinize yarayacak kullanışlı özellikleri bulunuyor. Amacınız fotoğraflarınızı düzenlemek ise size giriş seviyesinde kolay ve üstün özellikler sunuyor. Fotoğraf düzenleme konusunda yeniyseniz denemenizi tavsiye ediyoruz.

Fotoğraf Düzenleme Programları

PhotoScape – Fotoğraf Düzenleme Programları

 

Pixlr 

Pixlr online kullanabileceğiniz bir fotoğraf düzenleme yazılımı. Arzu ederseniz bilgisayarınıza da indirme olanağı sunuyor. Ücretsiz yazılımların bir kısmında olduğu gibi zaman zaman karşınıza reklam bannerları çıkabilir. Tasarım olarak modern bir ara yüze sahiptir. Yeni başlayanlar için oldukça basit ama işinize değer katacak özellikler barındırıyor. Fotoğraf işleme konusunda yeniyseniz pixlr ile fotoğraflarınızda değişim yaratabilirsiniz yazılımı bilgisayarınıza indirmeden de deneyebilirsiniz.

Fotoğraf Düzenleme Programları

Pixlr – Fotoğraf Düzenleme Programları

 

Sumo Paint 

Daha önce size ücretsiz yazılımların bazılarında zaman zaman karşınıza sponsor reklam bannerları çıktığını bildirmiştim. Sumo Paint’te online yayın yapan başarılı bir fotoğraf işleme yazılımı ancak içeriğinde bulunan oldukça başarılı özellikleri reklam tacizi olmadan kullanmak istiyorsanız 4 dolar gibi sembolik bir üyelik ödemesi var. Online olması bu programın daima güncel olmasını sağlıyor ve bilgisayarınıza indirmenize gerek kalmıyor. İnternetin olduğu her yerde bu programı ücretsiz veya üyelik ücreti ödeyerek kullanabilirsiniz.

Fotoğraf Düzenleme Programları

Sumo Paint – Fotoğraf Düzenleme Programları

 

Vintager 

Eski fotoğraflara bakıp ah o eski günler diyorsanız ancak elinizdeki fotoğraf makinesiyle eski günleri yad edemiyorsanız artık üzülmenize gerek yok. Eski nostaljik görünümlü fotoğraflara özlem duyuyor biraz geçmişe dönmek istiyorsanız mutlaka vintager’i denemenizi öneririz. Bu ihtiyacımı instagram başta olmak üzere pek çok programda zaten yapıyorum diyorsanız vintager’i indirip filtre kataloguna göz atmanızı şiddetle öneririm. Eğer dediğiniz gibi elinizin altında kullandığınız mevcut yazılımlar daha başarılıysa hiç durmayın vintager’i hemen silin çöp kutunuza atın ve kurtulun.

Fotoğraf Düzenleme Programları

Vintager – Fotoğraf Düzenleme Programları

 

Photoshop İle Fotoğraf Netleştirme

Photoshop İle Fotoğraf Netleştirme

 

admin

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Only registered users can comment.