Canon EOS 5D Mark 4

Merakla beklenen Canon EOS 5D Mark IV’ün

global tanıtımı bu gün yapıldı

Canon fotoğraf camiasında uzun zamandır heyecanla beklenen yeni nesil profesyonel DSLR fotoğraf makinesi olan EOS 5D Mark sersinin güçlü ve en yeni oyuncusu olan 5D Mark IV ün global tanıtımını yaptı . Fotoğraf tutkunlarını yıllarca bu seride bulunan hiç bir model yarı yolda bırakmadı ve her bir kamera profesyonellerin elinde başarılı projelere imza attı. Bu olumlu geri dönüş ve referanslar Canon’un pazarda güçlü bir kamera serisi yaratmasını sağladı. Canon yeni üyesi EOS 5D Mark IV hakkında  aylar önce konunun uzmanları duyum ve tecrübe bileşimi bazı yorumlar yapmıştı. Fısıltı gazetesi her sektörde olduğu gibi bu sektörde de yeni versiyon kamera için bir takım iddialar da bulunmuştu ve daha önce ortaya çıkan bu iddiaların hiç birinin boş olmadığı görüldü. Canon 5D Mark IV uzmanların öngörülerindeki hemen hemen tüm özellikleri bünyesinde barındırıyor.

canon eos 5d mark IV

Canon EOS 5D Mark IV

Göze çarpan özellikler

Bu gün lansmanı yapılan Canon EOS 5D Mark IV’ün ilk göze çarpan özellikler aşağıdaki gibidir:

Magnezyum alaşımlı geliştirilmiş suya, yağmura ve toza dayanıklı gövdeyle birlikte gelen makinede 30,4 megapiksel tam tare CMOS sensör Çift Pixel Oto Fokus Full Frame Kamera bulunuyor.

DIGIC 5+ görüntü işlemcisi yerine kullanılan DIGIC 6+ işlemci sayesinde 5D Mark IV daha iyi bir performans sergiliyor.

DCI 4K video çekebilme saniyede 30 kare veya 24 kare. Video modu motion JPG oldugu için istenilen kareyi fotoğraf olarak kullanabilme olanağı sağlıyor. Yani videodan 4096 x 2160 pixel fotograf kaydedebilme şansınız mevcut.

Çift pixel oto fokus ve video modunda dahi sürekli otofokus yapabilme özelliği barındırıyor.

Saniyede 7 kare seri çekim hızı 30.4 megapiksel devamlı çekim modu vadeden makinenin ISO hassasiyeti ise maksimumda 102.400’e kadar çıkabiliyor.

Saniyede 7 kare Odak nokta sayısı 61 olup 61 noktadan netleme ve yüz tanıma özellikli olan kameranın arka kısmında 1.62 milyon nokta 3,2 inç dokunmatik ve sabit bir ekran bulunuyor.

Çift Pixel Raw,  4K HDR Video çekebilme (4096 x 2160 pixel Ultra HD), 150000 pixel RGB-IR ölçümleme sensörüne sahip.

1.62 milyon pixel 3.2 inch dokunmatik LCD Ekran. Ekran üzerinde herhangi bir noktaya dokunarak istenilen alana fokus yapma ve çekim yapabilme hassasiyeti kullanıcıya bir konfor sağlıyor.

Wi-fi, NFC ve GPS  teknolojisi güçlü özellikleri arasında yer almakta bu bağlantılar yardımıyla makine çekilen fotoğrafları kablosuz mobil cihazlara aktarabiliyor.

Cep telefonunuzu kablosuz görüntülü kumanda olarak kullanıp Mark IV ü uzaktan cep telefonu ekranından kontrol edebilirsiniz

Bir önceki makinede 1.04 milyon 3,2 inç ekran (dokunmatik değil) yer aldığını hatırlatmakta yarar var.

Minimum deklanşör hızı 30 saniye, maksimum enstantane hızı 1/8.000 saniye olan 5D Mark IV’te dahili flaş yer almıyor.

Kullanıcılar hot shoe yuvasını kullanarak makineye harici flaş takabiliyor

Canon 5D Mark IV ün WiFi özelliği ile cep telefonunuzu kablosuz görüntülü kumanda olarak kullanabiliyorsunuz. Cep telefonundan netlik ayarlamasını, ISO yu, diyafram veya enstantane degeri gibi birçok ayarları uzaktan ve cep telefonunuzun ekranından yapıyorsunuz

Canon’un yeni makinesini EOS 5D MARK III’ten ayıran bir diğer fark ise 4K video yeteneği. 29.97p, 24p ve 23.98p’de 4K video kaydedebilen makine 120p’de 720p video kaydı gerçekleştirebiliyor.

MPEG-4 ve Motion JPEG video formatlarına destek veren makine USB 3.0 ve mini-HDMI bağlantılar haricinde Wi-Fi ve NFC gibi bağlantıları da bünyesinde barındırıyor.

Timelapse video çekim modu  ve ISO 50-102400 (Standart ISO 100-32000) dikkat çeken özellikler

Pil dahil 890 gram ağırlığındaki makine pili tam şarj edildiğinde 900 kare çekim gerçekleştirebiliyor.

Dahili GPS’e de sahip olan 5D Mark IV, önümüzdeki ayın başında yurtdışında piyasaya sunulacak.

Buradan kısaca bakarsak bu makinada 4K video çekimi motion JPG oldugu için günümüzün basit micro SD veya CF kartları bu makinaya yeterli gelmeyecektir. En az saniyede 500 Mbps transfer hızlarına sahip hafıza kartları kullanmak gerekiyor. Çünkü 17 dakikalık 4K video için 64GB lık bir hafıza kartına ihtiyaç duyuluyor.

Diger teknik özellikler 5D Mark III ile aynı veya benzer özelliklere sahip olduğu söylenebilir.

canon fotograf makinesi

 

Canon EOS 5D Mark 4

Canon EOS 5D Mark 4

canon 5d mark 4 özellikleri

Canon EOS 5D Mark IV

Canon EOS 5D Mark 4

Canon EOS 5D Mark 4

Canon EOS 5D Mark IV

Canon EOS 5D Mark IV

Canon EOS 5D Mark 4

Canon EOS 5D Mark 4

5D Mark IV’ün fiyatı 

Canon EOS 5D Mark IV’ün sadece gövde fiyatı 3.499 dolar. Makineyi EF24-70mm f/4L lensle satın almayı düşünüyorsanız 4.399 doları, EF24-105mm f/4L IS II USM lensle satın almayı planlıyorsanız 4.599 doları gözden çıkarmanız gerekiyor.

 


Scot Kelby Canon 5D Mark IV ü anlatıyor

admin

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Only registered users can comment.