Bebek Fotoğrafçılığı

En Güzel Bebek Fotoğrafları

Bebek fotoğrafı nasıl çekilir sorusunu kuşkusuz  yeni doğan bebeği olanların sorduğu bir gerçektir. Aileye yeni katılan bebekleri fotoğraflamak bütün ailenin anne ve babanın vazgeçemediği doğal bir tutkudur. Ancak pek çok ebeveyn bebek fotoğrafı çekme teknikleri konusunda yeterli bilgiye sahip değildir. Son yıllarda bebek fotoğrafçılığı sektör haline gelmiş ve mutlu ailelerin en değerli varlıkları olan bebeklerinin  en güzel bebek fotoğraflarını çekip aile için ölümsüz bir hatıra albümleri yaratıyorlar. Bebek Fotoğrafçılığı veya yeni doğan fotoğrafçılığı konusunda bir uzmandan yardım almak yerine kendi olanaklarınızla yeni doğan fotoğrafları çekmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bir kaç önemli nokta vardır. Bu önemli noktalar hem bebeğinin fotoğrafını kendisi çekmek isteyen amatörler için hem de bu işi profesyonel yapmak isteyen fotoğrafçı adayları için bir tavsiye niteliğindedir.

Bebek Fotoğrafçılığı

Bebek Fotoğrafçılığı

Ön Hazırlık Aşaması

Bebek fotoğraflarını çekmezden önce yapmanız gereken önemli hazırlıklar olacaktır. Hazırlık aşamasının en önemli kuralı bebeğin fotoğraflarını çekerken oda sıcaklığını kontrol altında tutmanız olacaktır. Çoğunlukla bebekler en duru hallerinde yarı çıplak şekilde fotoğrafları çekilir ve ortam sıcaklığı o çekim heyecanında unutulur. İkinci tavsiye bebeğinizin fotoğraflarını çekmezden önce yaratıcı sahneleri planlamanız veya örnek bebek pozlarını inceleyip sizin için en güzel bebek pozunu  önceden tespit etmenizdir. Bu basit ayrıntıyı bazen profesyonel arkadaşlarda göz ardı edip spontan çekimler yaparlar. Bir diğer öneri ışık kaynağı, arka plan, objektif gibi ekipmanların tedarik edilmesidir. Bu ekipmanların nitelikli bebek fotoğrafı için önemli olduğu göz ardı edilmemelidir.

En Güzel Bebek Fotoğrafları

En Güzel Bebek Fotoğrafları

Şimdiye kadar anlattıklarımızdan muhtemelen bebek fotoğrafı çekmenin çok kolay olmadığını düşünmüş olabilirsiniz. Bu doğru olabilir, ancak yeni doğmuş bebeklerin genellikle önemli bir avantajı olur sürekli uyurlar. Evet, yeni doğan bebekler günlerinin büyük kısmını uyuyarak geçirir, bu sayede harika fotoğraflarını çekmek zannettiğinizden daha kolaydır ancak onları doğru ortama yerleştirmelisiniz, aksi takdirde fotoğraflara bakan herkes “Hay Allah, keşke bebek uyuyor olmasaymış,” gibi bir şeyler diyecektir. Genellikle insanlar bebeklerin fotoğraflarda cin gibi ayık ve gülümser halde olmasından hoşlanır ama bebekle annenin (ya da babanın) sessiz bir anı paylaştıkları, son derece popüler olan bir yeni doğan fotoğrafı tarzı vardır, üstelik bu tarz gerçekten dokunaklı bir portre için de iyi bir sahne teşkil eder.

Bebek Fotoğrafçılığı

Bebek Fotoğrafçılığı

Tecrübe En Değerli Hazinedir

Ben bunu ilk elden, David Ziser (dünya çapında ünlü düğün ve portre fotoğrafçısı) bütün bir akşamını yeni doğan kızımın fotoğraflarını çektiğinde yaşadım. Tamam, David çok büyük bir avantaja sahipti çünkü kızım bütün dünyadaki en tatlı küçük bebekti ama, o da şansı kendi lehine basit ama son derece etkin bir teknik kullanarak döndürdü  eşime de bana da uzun kollu ve siyah balıkçı yaka kazaklar giydirdi. Sonra eşim kızımı kollarında tutarken fotoğraflarını çekti (sonra sıra bana da geldi). David çok sıkı bir kadrajla bana yaklaşarak çekim yaptığından, sonuçta gördüğünüz şey annesinin (ve bahasının) kollarında huzur içinde dinlenen şirin bir bebek oldu. Difüzörlü bir flaş ya da yandaki bir pencereden gelen, yumuşak doğal ışığı da kullanabileceğinizi de hatırlatmak isterim.

 

En Güzel Bebek Fotoğrafları

En Güzel Bebek Fotoğrafları

 

En Güzel Bebek Fotoğrafları serisi için lütfen GALERİ‘yi ziyaret ediniz.

 

İlginizi çekecek bir bölüm:

Bebek Bekleyen Çiftlerin Uyku Halleri

Bebek Bekleyen Çiftlerin Uyku Halleri

admin

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Only registered users can comment.