Açık Havada Fotoğraf Çekim Teknikleri

Fotoğraf Çekim Teknikleri 

Her ne kadar açık havada portre çekmek için gün ortasında bol bol yetecek kadar ışık olsa da, bu ışığın büyük kısmı fazlasıyla doğrudandır ve sonunda mankeninizin yüzüne sert ve pek hoş durmayan gölgeler düşürür (tabi mankeninizin genellikle gözlerini kısacağını, terleyeceğini, ya da ikisinin birden olacağını söylememe gerek bile yoktur). Peki öğlen ikide harika açık hava portrelerini nasıl çekeceksiniz? Kolay mankeninizi ışığın daha yumuşak, gölgelerin ise daha az belirgin ve çok daha yumuşak olduğu gölgeye taşıyın. Tamam, onu bir mağaraya sokmayın sadece doğrudan gün ışığı alan bir yerin yakınındaki bir gölgeye geçirin (tipik örnekler arasında büyük bir ağacın altı, bir bina veya evin sundurması veya brandası, ya da bir şemsiye sayılabilir).

Mükemmel Işığı Yakalamak

Normalde sıcak bir günde güneşten kurtulmak için gitmek isteyeceğiniz bir yer bulmanız yeterlidir mankeninizin gözlerini kısmadığı, ışığın da yumuşak ve memnuniyet verici olduğu bir yerde portre çekimine hazırsınız demektir. Yukarıdaki fotoğraflar bunu yapmanın faydasını mükemmel biçimde gösterir. Sol taraftaki fotoğraf doğrudan gelen gün yığında, aynı modelin verdiği benzer bir pozu içeren sağdaki fotoğraf ise bir dakika sonra ve sadece 10 metre kadar uzakta, ancak açık bir gölgelikte çekilmiştir. Işığın ne kadar yumuşak ve sıcak olduğuna, aynı modelin de ne kadar daha güzel göründüğüne dikkat edin. Yaptığımız tek şey onu gölgeye geçirmekti. Görünen bu büyük farkı yaratan sadece budur.

Fotoğrafta Işık

Fotoğraf temel olarak zaten ışığın kontrollü biçimde kullanılmasını bilmemizi gerektirmektedir. Eğer siz ışığı kontrol altına almayı yani hangi ışık koşullarında hangi ayarı kullanmayı tam olarak biliyorsanız fotoğrafçılık yolunda başarılı bir yol aldığınız söylenebilir.  Işık ayarını doğru yapabilmek  için kullandığınız  fotoğraf makinesinin manuel ayarlarını çok iyi bilmeniz veya öğrenmeniz gerekmekte. Öğrendiğiniz manuel ayarları farklı ışık koşullarında sık sık prova yapmalısınız. Sonunda ışık kontrolü ile çektiğiniz fotoğraflarda harikalar yarattığınızı göreceksiniz.

Gün Batımı Fotoğrafı Çekim Teknikleri

Gün Batımı Fotoğrafı Çekim Teknikleri

admin

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Only registered users can comment.